Stary kościół ewangelicki w Obornikach Śląskich

W 1545 roku powstała w Obornikach Śląskich gmina ewangelicka. Dotychczasowy drewniany kościół katolicki został przejęty i pozostawał w rękach protestantów nawet w okresie rekatolicyzacji w XVII w. Okolicznym wsiom służyły wówczas dwie świątynie – w Obornikach Śląskich i Wilczynie. Nowy kościół ewangelicki w Obornikach został zbudowany w l. 1620-21 lub w 1623 roku. W l. 1720-21 (w związku ze znaczącym wzrostem liczby wiernych) rozbudowano go o 4 m na zachód i dodano 1,5 m półokrągłego obejścia ołtarza.
17.07.1726 roku wybuchł na plebanii pożar, który zniszczył księgi i akta kościelne. Zagrożony był też pałac właścicieli miejscowości. Rok później zakończono remont plebanii i pałacu. W l. 1773-73 dobudowano do kościoła wieżę.
Zarówno kościół, jak i wieża postawione były bez fundamentów, na niesprawnym podłożu. W 1781 roku zaczęły pojawiać się pęknięcia ścian – pierwsze symptomy narastającej konieczności budowy nowego kościoła. W 1791 roku dzwonnicę obito deskami i pomalowano farbą olejną.
W kronikach parafialnych z tego okresu odnotowano, że od 15.06 do 20.07.1783 roku niebo spowijały obłoki pyłów tak geste, ze można było patrzeć na słońce, nie będąc oślepionym. Były to unoszące się nad Europą pyły po trzęsieniach ziemi i wybuchach wulkanów na Sycylii i w Kalabrii.
W 1856 roku zakończono budowę nowej szkoły – współfinansowali ją patron kościoła i gmina ewangelicka. Rok później uczyło się w niej 67 chłopców i 67 dziewczynek wyznania ewangelickiego oraz 4 chłopców i 4 dziewczynki wyznania katolickiego.
W 1866 r. w skutek uderzenia pioruna wybuchł pożar wieży kościelnej. Kościół uratowało dwóch dzielnych młodzieńców: David Bannert i Gottieb Scholz, którzy przecięli na pewnej wysokości wieżę i płonącą część zrzucili.
W 1875 r. naprawiono organy kościelne. Mimo licznych remontów kościół podupadał, co spowodowało konieczność budowany nowego kościoła. W l. 1879-83 na całej prowincji przeprowadzono zbiórkę na budowę nowego kościoła.
Ostatecznie w l. 1906-08 wzniesiono nową świątynie, a starą rozebrano w 1912 roku. Wieżę rozebrano zaś w 1923 roku.

Widok kościoła przed 1773 rokiem.

Widok kościoła po 1775 roku.

Kościół na drzeworycie z XIX w.

Kościół na pocztówkach z pocz. XX w.

Dawne wyposażenie kościoła na pocztówce z ok. 1900 roku – widok w kierunku ołtarza

Kościół przed rozbiórką w 1912 roku

Wieża kościelna przed rozbiórką

Stan obecny:

Dawna plebania – obecnie mieszkania:

Źródła:

Zdjęcia archiwalne:

http://wroclaw.hydral.com.pl
zbiory p. Zbigniewa Czerwca

Zdjęcia współczesne – moje własne 🙂

Reklamy

Informacje o jrokita

Mam 15 lat. Interesuję się architekturą drewnianą.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Kościoły drewniane, Oborniki Śląskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s